implant tedavi sonrası

implant uygulamasından hemen sonra maalesef protez yapamıyoruz, çünkü uygun maddeden yapılmış implant çene kemiği ile kaynaşması için belirli bir sürenin geçmesi şarttır. Bu süre alt çenede en az 2 ay, üst çenede  ise en az 3 aydır.

Gerekli süre geçip de implant  üstüne protez diş yapılıp, bu protez dişin çiğneme fonksiyonuna sokulmasıyla beraber implant çiğneme sırasında yük gelmeye başlar, işte tam bu yüklemenin başladığı noktada implant çene kemiği ile kaynaşmış olmalıdır.

Kemik kalitesine göre,

implat ilk yerleştirmede kemiğe tutunma gücüne göre (primer stabilizasyon), operasyonun karmaşıklığına göre, işlem birkaç operasyon  şeklinde yapılacaksa.

bu tür durumlarda süre uzayabilmektedir,

hatta bazen ön bölgede yeterli estetik sağlamak amacıyla birkaç operasyon gerekmekte ve son olarak protezin yapılıp tedavinin bitirilmesi 1 yılı bulabilmektedir.

Fakat yine bir çok vakada operasyon sonrası ilk bir haftalık iyileşmenin  ardından, hatta bazen hemen operasyon sonrasında geçici protezler yapmaktayız, bu geçici protezlerle hastalarımızı gerektiği ölçüde, fonksiyon ve görünüm açısından rahatlatabilmekteyiz.

Bazı implant firmaları tarafından üretilen implant , uygulamadan hemen sonra protez diş yapılabileceği bildirilmiş ve doğrudan yükleme uygulamaları diş hekimi meslektaşlarımız tarafından 2003 yılından itibaren başlatılmıştır. Fakat uzun süreli çalışmalar göstermiştir ki implant uygulamasında en sağlıklı yöntem, kemik ile yapay dişin birleşmesi için yeterli sürenin beklendiği, implant bu süre zarfında ağızda kemik içinde pasif olarak tutulduğu yöntemdir.