Ağzında Hiç Dişi Olmayan Kişilere Sabit Protez Yapabilmek İçin Kaç implant Gereklidir?

20 yaş dişlerini hariç tuttuğumuz taktirde tamamen sağlıklı bir ağızda 28 adet sağlıklı diş bulunmaktadır. Ancak tüm eksik dişler için implant gerekli değildir. Tümden dişsiz ağızlarda sabit protez planlanırken alt çeneyi ayrı, üst çeneyi ayrı düşünürüz. Üst çene kemiğimiz alt çenemize göre daha yumuşak ve süngersi(spingios) yapıdadır. Implant ile üst çene kemiği kaynaştığında alt çene kemiği ile olduğu kadar çok dirençli bir yapı ortaya çıkmaz. Dolayısıyla üst çenede her zaman daha fazla implanta ihtiyaç duyarız.

Tümden dişsiz ağızlarda sabit protez yapmak için üst çenede 7-10 implant a ihtiyaç duyarız. Alt çenede ise 5-7 arası implant istediğimiz direnci ve taşıma kapasitesini bize fazlasıyla sağlar. Birçok vakada üst çeneye 8 alt çeneye 6 implant uygulanmaktadır. Implant  üzerine ağız büyüklüğü ve çene yapısına göre genelde 26 ila 28 adet dişten oluşan protez yapılır.

Bölgesel dişsizliklerde ilgili bölgeye kaç diş yapılması gerektiği vakadan vakaya değişmektedir. Çene kemik yapınızın durumu ve sağlıklı dişlerinizin konumu implant sayısını ve konumlarını belirleyen temel faktörlerdendir. Çekilecek bir röntgen ve muayeneden sonra implant sayıları ve konumları sağlıklı bir şekilde belirlenebilir. Sadece bir dişin olmadığı bölgelerde ise komşu dişleri aşındırarak üçlü köprü yapmak yerine söz konusu bölgeye bir implant yerleştirmek genelde en uygun çözümdür.

implant sayılarındaki farklılık, kişinin kemik durumuna göre değişir. Kemik uzunluğu, genişliği, kemik kalitesi, sinüs sarkıklığı ve benzeri etmenler implant sayısını arttırır veya azaltır.
 

implant

İmplant tedavisi ve protez aşaması detay bilgi için

implant
bilgi alın...

Geçici ve Kalıcı Protezlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Sorunlar İçin

bilgi alın...
Tümden dişsiz bir ağıza sabit protez için, net olarak kaç implant yapılacağı çekilecek röntgen ve detaylı bir muayene sonrasında netleştirilebilir. Daha fazla bilgi için bizi arayabilir ya da muayene için randevu alabilirsiniz.